profi tipy pro vaŠe topenÍ

9 profi tipů pro Vaše vytápění

Chcete topit ekonomicky a ekologicky? Potom byste měli respektovat naše profesionální rady.

 

1. Zkontrolujte své topení, protože už několik mm usazenin sazí a špatně nastavený hořák Vás stojí asi o 5% více energie. Jeden telefonát Vašemu odbornému topenáři stojí naproti tomu jen pár korun.
2. Pokud chcete topit úsporně a ekologicky, věřte, že se starým kotlem (nad 15 let) nikam nedojdete. Zvažujete-li modernizaci topení, potom jednejte teď – dříve než Vám další zima udělá čáru přes rozpočet.
3. Nezapomeňte zkontrolovat spotřebu energie Vašeho zařízení. Odborný topenář Vám rád vypočítá, co Vaše zařízení spotřebuje a co ušetříte s novým kotlem od firmy Viessmann.
4.

Čím dříve budete modernizovat, tím lépe – a hlavně výhodněji. Protože starý kotel se musí provozovat celý rok s konstantně vysokou teplotou. Tím vznikají obzvlášť velké ztráty povrchem. Následek: Starý kotel má stupeň využití jen 68%.

Nový kotel Viessmann naproti tomu automaticky přizpůsobuje svou teplotu kotlové vody venkovní teplotě. A dokonce úplně vypne, když není potřeba tepla. Výsledek: normovaný stupeň využití 98%.

5. Nevětrejte byt dlouho, ale raději dvakrát za den krátce a pořádně – cca 5 minut. Přitom uzavírejte termostatické ventily. Tak uniká jen spotřebovaný vzduch – ale ne teplo, které je nahromaděné v nábytku a stěnách.
6. Těsné spáry na oknech a dveřích jsou nezbytné pro úsporný topný provoz. Před topnou sezónou zkontrolujte těsnění a v případě potřeby je vyměňte.
7. Odvzdušněte topná tělesa, pokud se zahřívají nerovnoměrně nebo dochází k hlukovým rázům připomínajícím tekoucí vodu. K tomu stačí jednoduše otevřít klíčem odvzdušňovací šroub a nechat vzduch tak dlouho unikat, dokud nevyteče topná voda.
8. Až se venku setmí, zatáhněte žaluzie nebo závěsy. To má pro Váš byt stejný význam jako přikrývka pro člověka. Úspora energie je cca 4%.
9. Dbejte na to, aby topná tělesa a termostatické ventily nezakrývalo oblečení, závěsy a nábytek a nepoužívejte je jako sušiče na prádlo. Jinak můžete ztratit až 20% energie.