DotaČnÍ program

Vážení zákazníci,


 Od ledna 2012 byl zahájen společný dotační projekt Moravskoslezského kraje a Ministerstva Životního Prostředí na výměnu starých neekologických kotlů s ručním přikládáním za moderní automaty na uhlí. Projekt byl doslova „ušit na míru“ našemu regionu. Na severní Moravě velké množství domácností používá k vytápění domů uhlí a vzhledem k cenám plynu, elektřiny a nebo dřevních peletek se dá předpokládat, že i nadále bude.


 Hlavní smysl dotací:
Zákazník musí zlikvidovat svůj stávající kotel s ručním přikládáním a nahradit jej novým automatickým kotlem na uhlí, který splňuje parametry 3. třídy podle normy ČSN EN 303-5. V novém kotli lze spalovat i dřevní pelety. V novém kotli zákazník nesmí spalovat ručně žádné jiné palivo, jinak o dotaci přijde. Masivní výměna kotlů povede k výraznému snížení emisí prachu v MSK a bude mít viditelný vliv na zlepšení životního prostředí v našem regionu.


 3 hlavní výhody pořízení nového automatického kotle:

- úspora peněz. V klasickém kotli s ručním přikládáním se při běžném provozu dosahuje účinnost mezi 50 až 60 %. Pokud člověk nakupuje kaly nebo dřevo, ročně jej tak vyjde provoz kotle až na 20 tisíc Kč. Automaty na uhlí umožňují dosáhnout provozní účinnost mezi 80 až 90 % a roční náklady na palivo pro vytápění běžného rodinného domu tak uživatele vyjdou na 12 až 15 tisíc Kč.

- úspora času. V klasickém kotli je nutné přikládat 5 x i více denně. Automaty mají ve výbavě zásobníky paliva, jejich elektronika umožňuje regulovat spalovací proces a mají téměř 2 x vyšší účinnost než kotle s ručním přikládáním. Díky toho se musí palivo doplňovat do zásobníku obvykle jednou za 3 až 4 dny a ve stejných intervalech se vynáší i popel.

- zásadní redukce emisí prachu. Automatické kotle umožňují výrazně redukovat emise CO i prachu a to až o 90 % oproti kotlům s ručním přikládáním. Pokud budete mít automatický kotel, žádný soused už nepozná, že topíte uhlím.
 
Dotovatelné jsou tyto výrobky, které naše společnost instaluje:
BENEKOV řada LT
BENEKOV řada C
BENEKOV L 25
CosmoTHERM G50
CosmoTHERM řada U
 
Připravované poplatky za používání starých kotlů s ručním přikládáním
Důležitý argument pro pořízení nového kotle je chystaná ekologická daň, kterou by měly od roku 2014 platit provozovatelé zastaralých kotlů s ručním přikládáním, a kterou Ministerstvo životního prostředí plánuje nasadit ve výši až 10 tisíc Kč ročně. Kdo neinvestuje v dalších dvou letech do nového kotle, může za 2 roky kromě běžných nákladů na palivo připlácet až 10 tisíc jako sankci za poškozování životního prostředí. Pak se roční náklady na provoz klasického kotle s ručním přikládáním mohou vyšplhat až na 30 tisíc Kč ročně!

Hlavní pravidla dotací:
- dotované jsou pouze kotle, které byly řádně certifikovány a jejich výrobce může doložit, že splňují parametry 3. třídy podle normy ČSN EN 303-5. Dále musí kotle prokázat splnění požadavků podle Nařízení Vlády číslo 163/2002 Sb. Pozor, tyto přísné omezení dnes (leden 2012) splňuje pouze cca 7 firem. Než se rozhodnete podat žádost o dotaci, ověřte si, jestli Váš dodavatel uvedené podklady skutečně dodá. Jinak riskuteje, že zaplatíte za nákup kotle, na který pak nedostanete žádnou dotaci!

Úřady budou ověřovat jestli je kotel dotovatelný až potom, co jim předložíte doklad o uhrazené faktuře a předložíte informaci o instalovaném kotli!
- Pro vyplacení dotace musí žadatel předložit fotodokumentaci zlikvidovaného kotle. K tomu bude nutné připojit písemný popis likvidace. Likvidaci kotle může zajistit odborná montážní firma, která bude instalovat nový kotel.
- Dotovatelné jsou pouze náklady na samotný kotel a na práci při montáži.
- K proplacení dotací není nutná žádná projektová dokumentace, není požadován žádný energetický audit. Administrativa bude velmi jednoduchá a montážní firmy Vám s ní rády a rychle pomohou.
- Součástí žádosti o dotaci bude prokázání, že kotel nainstalovala odborná montážní firma. Doporučujeme proto obracet se s žádostí o instalaci pouze na firmy proškolené výrobcem. Pokud nám zavoláte nebo napíšete, rádi Vám doporučíme nejbližší montážní firmu ve Vašem okolí.
Patříme mezi firmy, které sídlí v Moravskoslezském kraji a jsou proškolené pro montáž datovatelných kotlů. V celém regionu máme velké zázemí a řadu referencí. V naší firmě Vám rádi sdělíme podrobné informace o dotacích a předvedeme kotle přímo v provozu.
 Dotaci Vám vyřídíme, zajistíme likvidaci starého kotle, dodávku automatického kotle, uvedení do provozu a záruční a pozáruční servis.

Uhlí už do sklepa skládat NEMUSÍTE, Jsme schopni Vám zajistit také dodávku potřebného paliva. Pro snadnou a čistou manipulaci vám dodáme již Pytlované uhlí OŘECH 1, OŘECH 2 a pytlované brikety dodáváme na paletách, v počtu 33 pytlů na jednu paletu, na níž je pytlované uhlí chráněno fólií s UV ochranou před sluncem a deštěm.

Budeme se těšit na Váš zájem